Potrzeba ubezpieczenia życia – kiedy jest potrzebne ubezpieczenie na życie.

Często spotykamy się z ofertami ubezpieczenia na życie. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu polisa ubezpieczenia na życie, jakie cechy powinna posiadać. Na jaką kwotę powinniśmy mieć zabezpieczenie. Czy w ogóle jest nam potrzebna?  Za produktem ubezpieczeniowym stoi nasza potrzeba bezpieczeństwa finansowego. 

Weźmy na przykład Jarka, który żyje samotnie. Jarek kupił sobie polisę. Jeśli za sprawą nieszczęśliwego wypadku zginie, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie. Komu…? Jarek będąc tak zwanym singlem wskazał rodziców jako osoby uprawnione do odszkodowania. W razie śmierci Jarka, jego rodzice otrzymają kilkaset tysięcy złotych, tylko po co? skoro są ustatkowani i samodzielni finansowo.

Jaki ma sens wydawanie pieniędzy na ubezpieczenie, którego ewentualna realizacja zostanie potraktowana jako dodatkowy zastrzyk gotówki lub jak wygrana na loterii. Czyli osoby samotne nie potrzebują ubezpieczenia na życie. Czy zasadność posiadania ubezpieczenia na życie się zmieni, gdy Jarek zwiąże się z Joasią? Jeśli oboje zarabiają i są samodzielni finansowo ubezpieczenie na życie nadal nie jest potrzebne.

Potrzeba ubezpieczenia życia – kiedy zatem rodzi się niezbędny wymóg posiadania ubezpieczenia na życie?

To wyobraźmy sobie sytuację kiedy na świat przyjdą dzieci.

Potrzeba ubezpieczenia życia - wykres dochodu rodziny

Utrata któregoś z członków rodziny oprócz wymiaru osobistego ma również bardziej przyziemny wymiar finansowy, który oznacza utratę określonych przychodów. W naszym przykładzie zniknięcie Jarka oznacza nagły spadek przychodów rodziny. Joasia stanęła by przed sytuacją w której miesięczne wydatki stale przewyższają jej całe przychody. W tym przypadku posiadanie ubezpieczenia na życie spełniło by konkretną potrzebę, potrzebę utrzymania płynności finansowej rodziny w przypadku utraty ich głównego żywiciela. Wypłata odszkodowania pozwoliła by na przystosowanie się do nowej sytuacji życiowej, zabezpieczając płynność finansową.

Na jaką kwotę należało by mieć ubezpieczenie na życie?

Według opinii psychologów, okres, jaki człowiek potrzebuje na przystosowanie się do nowej sytuacji po stracie bliskiej osoby to, co najmniej dwa lata. Jeżeli taki okres chcielibyśmy zabezpieczyć to kwota ubezpieczenia na życie powinna minimalnie równać się 24 miesięcznych pensji, ta wartość tworzyła by sumę potrzebnego ubezpieczenia. Tak więc, rzeczywista potrzeba ubezpieczenia powstaje w momencie gdy posiadamy finansowo zależne od nas osoby.

Potrzeba ubezpieczenia życia a suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia na którą jesteśmy ubezpieczeni powinna zmieniać się w czasie, tak samo jak nasze życie. Ubezpieczenie sprzed 10 lat za które płacimy składki do dziś, prawdopodobnie nie ma wiele wspólnego z naszą obecną potrzebą ubezpieczeniową. Ponieważ w czasie zmieniają się nasze zarobki i wydatki oraz sytuacja rodzinna. Suma ubezpieczenia również powinna ulegać zmianie.

Ubezpieczenie zawierane w czasie gdy w domu były nieletnie dzieci lub gdy spłacaliśmy kredyt stanie się nie aktualne, gdy dzieci się usamodzielnią a kredyt już prawie spłacony. Płacone składki ubezpieczenia mogą być za wysokie w stosunku do rzeczywistych potrzeb ubezpieczeniowych. Sytuacja może być również odwrotna, gdy stare ubezpieczenie nie pokrywa aktualnych potrzeb. Jeśli zawieraliśmy ubezpieczenie gdy nie mieliśmy jeszcze dzieci jak również stałych zobowiązań finansowych. Warto być świadomym aby z jednej strony nie narażać się na zbędne koszty a z drugiej aby finansowo na prawdę być bezpiecznym.

Dokonaj aktualnej analizy potrzeb przy współpracy z doświadczonym doradcą. Kontakt tel. 604 957 913.

Lub  skorzystaj z  AUTOMATU UBEZPIECZENIOWEGO ONLINE SWRN, porównaj i samodzielnie kup wybrany wariant ubezpieczenia.