Jakie ubezpieczenie na życie wybrać ?

Jakie ubezpieczenie na życie

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać i jakie wartości? Podjęcie decyzji czy być ubezpieczonym lub nie być, wymaga oceny rzeczywistych potrzeb. Poniżej przedstawione są rodzaje produktów ochrony ubezpieczeniowej oraz roli, jaką mogą odegrać w Twoim indywidualnym planie finansowym. Decydując się na polisę, dokonaj oceny – pomyśl:

  • kto z twoich najbliższych wymaga finansowego wsparcia i jakiej wielkości?
  • czy posiadasz kredyt, który musi być spłacony?
  • może nie potrzebna jest polisa na życie, bo nikt nie jest na twoim utrzymaniu i nie masz zadłużenia, np. kredytu ?

1. Kupowanie polisy na życie

Generalnie wszyscy wiedzą, że istnieją ubezpieczenia na życie i są dostępne, ale ich nie kupują. Lecz niektórzy ludzie nie chcą, aby omówić z nimi korzyści z posiadania ubezpieczenia, a inni po prostu wiedzą to, że powinni mieć polisę i kupili. Mimo że wiele pracodawców zapewnia swoim pracownikom ubezpieczenie na życie, to wartość tego ubezpieczenia często jest niewystarczająca i należy się do ubezpieczyć dodatkową polisą.

Kto potrzebuje ubezpieczenia na życie? Gdy są osoby, które finansowo zależą od Ciebie lub jeśli zajmujesz się domem czyli, sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi to musisz mieć ubezpieczenie na życie – w Twoje miejsce trzeba kogoś zatrudnić. Starsze osoby również mogą wymagać ubezpieczenia w celu ochrony żyjącego małżonka, emerytura może okazać się niewystarczająca na nieoczekiwane koszty leczenia. Polisę potrzebują również osoby posiadające znaczny majątek, wypłata z polisy pomoże zmniejszyć skutki podatków lub aby nie rozdrabniać majątku pomoże z finansować koszty spadku.

2. Rodzaje ubezpieczeń na życie

Czas trwania ubezpieczenia jest podstawowym kryterium przy wyborze ubezpieczenia. Generalnie najtańszą i najprostszą formą ubezpieczenia jest Terminowe ubezpieczenie na życie. Zapewnia odszkodowanie bliskim Ubezpieczonego w przypadku jego śmierci w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Umowa wygasa po upływie określonego w polisie czasu trwania ubezpieczenia. W zależności od potrzeb wybierany jest okres: 5,10,20…lat lub do 55, 60, 65 roku życia. Terminowe ubezpieczenie na życie spełnia swoje zadanie, gdy chcemy chronić bliskich szczególnie na czas naszej aktywności zawodowej.

Ubezpieczenie na życie – bezterminowe , tego typu ubezpieczenie funkcjonuje na bazie Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK). Takie umowy mają na celu spełnienie funkcji ochrony ubezpieczeniowej i inwestycji. Nadają się szczególnie, gdy chcemy zainwestowane pieniądze wykorzystać na zaplanowane wydatki lub jako dodatkową emeryturę. Jak każdą inwestycje tak i tą trzeba mieć ją pod kontrolą. Bezterminowe ubezpieczenie na życie oznacza, że ubezpieczyciel nie udziela gwarancji, co do czasu trwania umowy.

Innym rodzajem ubezpieczenia na życie jest Ubezpieczenie Dożywotnie, spełnia te same wymagania, co Terminowe, ale z zasadniczą różnicą – to ubezpieczenie działa dożywotnio. Jest droższe, bo ubezpieczyciel wyliczając składkę przyjmuje zobowiązanie ochrony nawet do 100 lat życia.

Ubezpieczenie na życie i dożycie, ten rodzaj ubezpieczenia łączy w sobie funkcje ochrony ubezpieczeniowej i funkcje oszczędnościową. Działa podobnie jak ubezpieczenie terminowe – określa się czas trwania polisy. Jeśli w czasie trwania umowy ubezpieczenia nie nastąpiła wypłata odszkodowania, to po wygaśnięciu polisy wypłacana jest dla ubezpieczonego określona w umowie suma ubezpieczenia, czyli polisa ma tak zwaną wartość wykupu.

3. Ubezpieczenie na życie, ale jakie – jaką sumę ubezpieczenia potrzebuję?

Wyznacznikiem doboru wysokości sumy ubezpieczenia jest zastąpienie dochodów. Powinno to być od dwóch do dziesięciu pensji rocznych. Innym sposobem jest wyznaczenie sumy ubezpieczenia według indywidualnych potrzeb. Na przykład wysokość kredytu czy dziecko i jego finansowe potrzeby do czasu pełnej samodzielności.

Wszystkie Twoje wydatki na utrzymanie domu, potrzeby członków rodziny oraz ewentualne raty kredytów tworzą wartość, jaką musisz zabezpieczyć środkami z innego źródła. Tym źródłem jest suma ubezpieczenia posiadanej polisy na życie. Jak określić potrzebną sumę ubezpieczenia? Najprościej jest pomnożyć wspomniane wydatki miesięczne przez dwanaście, następnie przez ilość lat trwania ubezpieczenia.

4. Zawarcie umowy ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie powinno być bardzo ważnym elementem planu finansowego w każdej rodzinie. Zakup ubezpieczenia nasuwa wiele różnych pytań, nie każdy potrafi dokonać samodzielnie analizy swoich potrzeb ubezpieczeniowych. Gdy podejmiesz już decyzję, warto jest skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Doświadczony agent razem z Tobą przeprowadzi profesjonalną analizę potrzeb ubezpieczeniowych i dobierze odpowiednie ubezpieczenie.

Jakie ubezpieczenie na życie – Podsumowanie 

  • dobór okresu ubezpieczenia jest podstawowym kryterium wyboru.
  • przemyśl, jaki rodzaj ubezpieczenia jest dla ciebie odpowiedni.
  • gdy wybierasz bezterminowe ubezpieczenie na życie to sprawdź czy istnieje możliwość elastycznej zmiany sumy ubezpieczenia.
  • rozważ, czy nie rozdzielić ubezpieczenia od inwestycji.
  • świadczenie ubezpieczeniowe ma zastąpić utracone twoje dochody.